V souladu s § 80 odst. (2) Zákona č. 111/1998 Sb. žádá Slezská Univerzita v Opavě o prodloužení akreditace bakalářského, magisterského a doktorského studijního programu Matematika (1101 R, 1101 T, 1101 V), který je dle právních předpisů Slezské univerzity uskutečňován v Matematickém ústavu v Opavě. Žádost o prodloužení se vztahuje na všechny obory s vyjímkou oborů 1101 T a 1101 V Matematická fyzika, které byly nově akreditovány s účinností od 23. 5. 2001. Jedná se tedy o tyto obory v rámci příslušných studijních programů, kterým končí současná akreditace k 31. 12. 2002:

1101 R (pouze prezenční studium)
Aplikovaná matematika, doba studia 3 roky
Matematické metody v ekonomice, doba studia 3 roky
Aplikovaná matematika pro řešení krizových situací, doba studia 4 roky
1101 T (pouze prezenční studium)
Geometrie, doba studia 5 roků
Matematická analýza, doba studia 5 roků
1101 V (prezenční i distanční studium)
Geometrie a globální analýza, doba studia 3 resp. 4 roky
Matematická analýza, doba studia 3 resp. 4 roky

Počet studentů se již několik let pohybuje na úrovni 100 (45 - 50 Bc, 35 - 40 Mgr. a 15 - 20 Ph.D. studium), počet absolventů ročně kolem 15. Úroveň absolventů je relativně velmi dobrá (úspěchy v obnovené soutěži SVOČ nebo Cena ministra školství pro vynikající absolventy udělená v r. 2000 M. Babilonové, Ph.D.). Zvláštností oproti jiným fakultám v ČR, které uskutečňují studium matematiky je to, že velká část výuky v posledních ročnících Mgr. studia a v doktorském studiu se uskutečňuje formou konzultací, studenti jsou vedeni k samostatné práci s literaturou. Je to dáno malým počtem posluchačů. Doktorské studium probíhá podobně, jako kdysi vědecké aspirantury. Tedy bez organizovaných přednášek (s vyjímkou příležitostných cyklů přednášek významných zahraničních hostů ústavu), s těžištěm výuky ve vědeckých seminářích, které navštěvují rovněž studenti posledních ročníků Mgr. studia. Tato forma je náročnější pro studenty, ale vede k lepším výsledkům. Navíc, v posledních letech se projevuje vyšším podílem kvalitních uchazečů o studium. V matematických oborech Slezská univerzita již překonala pověst "začínající univerzity". Ústav uskutečňuje rovněž kombinované bakalářské studium, ale efektivita je nízká, takže se již nebude otevírat.

Návrh zatím nepředpokládá přestavbu dosavadního pětiletého magisterského studia na dvoustupňové studium - bakalářský stupeň a navazující dvouleté magisterské studium. Základní důvody jsou dva. Především ani v matematických kruzích není zcela jasné, jak by měla optimálně vypadat nová forma, jsou obavy, že neuvážený zásah by mohl znamenat úbytek kvalitních studentů a absolventů. Přitom dosavadní forma vzhledem k malému počtu studentů Matematického ústavu vyhovuje z hlediska prostupnosti, možností absolvovat část studia v zahraničí a pod. Reforma bakalářského a magisterského studia se pochopitelně předpokládá, ale později, nejlépe až budou alespoň první zkušenosti z "velkých" fakult.

Způsob vedení výuky, který vyžaduje například častou rotaci přednášejících, stejně jako individuální přístup ke studentům už v nižších ročnících, klade vysoké nároky na vědecko-pedagogické pracovníky. Přesto je personální zabezpečení studia dobré. V Matematickém ústavu působí 16 akademických pracovníků s plným úvazkem, děleným v průměru z 50% na výuku a 50% na vědu. Jsou mezi nimi 2 řádní a 1 hostující profesor, všichni s vědeckou hodností DrSc., 1 docent s vědeckou hodností DrSc., 3 další docenti s CSc. a 9 odborných asistentů, všichni s vědeckou hodností. Je respektovaným pravidlem, že tito pracovníci nemají vedlejší úvazky na jiných vysokých školách. Zvláštností je též vysoký podíl talentovaných mladých lidí: 5 mladších 30 let a 2 mladší 35 let. Je pochopitelné, že výuku by nebylo možno zabezpečit bez zapojení studentů prezenčního doktorského studia, kterých je v posledních létech 10 - 15. Jejich standardní úvazek jsou 4 hodiny přímé výuky (cvičení) a povinné konzultace. V Matematickém ústavu je zvykem, že mladí akademičtí pracovníci mají dle možností nízké úvazky (na úrovni 4 - 5 hod. týdně), aby měli více času na vlastní odborný rozvoj. Starší pracovníci, včetně profesorů a docentů mají v průměru vyšší úvazky (10 a více hodin).

Při realizaci bakalářského studijního programu i prvních dvou ročníku magisterského studia ústav spolupracuje s oběma fakultami Slezské univerzity, které zabezpečují základní kurs informatiky a základní kurs fyziky (Filozoficko-přírodovědecká fakulta SU) nebo přednášky v posledních dvou ročnících nově zavedeného oboru Aplikovaná matematika pro krizové řízení. Ústav rovněž zaměstnává několik externích pedagogů - odborníků z praxe - pro některé předměty nematematického charakteru. Na druhou stranu, Matematický ústav zabezpečuje matematickou část studia na Filozoficko-přírodovědecké fakultě SU - zejména pro informatické a fyzikální obory a pro studium učitelství.

Matematický ústav je mezinárodně uznávaným vědeckým pracovištěm v oborech dynamické systémy, diferenciální geometrie a globální analýza. Více než 50% jeho rozpočtu tvoří prostředky na vědu (granty, výzkumný záměr, prostředky na nespecifikovaný výzkum). Proto má ústav vlastní kvalitní matematickou vědeckou knihovnu, která navíc poskytuje běžné služby studentům a pracovníkům všech součástí SU. Ústav je rovněž dobře vybaven počítači Apple: má dvě učebny pro studenty, počítače ve všech pracovnách, v knihovně a pod.

Matematický ústav má vlastní vědeckou radu, před níž probíhají habilitační a jmenovací řízení v akreditovaných matematických oborech. Tato vědecká rada má současně funkci oborové rady doktorského studijního programu matematika ve smyslu vysokoškolského zákona. Oborové komise (v naší terminologii oborové rady) jsou dvě: Komise pro matematickou analýzu je společná pro MÚ SU v Opavě, Přírodovědeckou fakultu MU v Brně a Matematický ústav AV ČR v Praze. Komise pro geometrii a globální analýzu působí jen v Matematickém ústavu SU. Oborová komise pro nově akreditované studium matematické fyziky (společný projekt s Přírodovědeckou fakultou MU v Brně) ještě nebyla jmenována, neboť studium bude zahájeno od šk. roku 2002/03.

Přílohou žádosti o akreditaci jsou pochopitelně všechny nutné písemné doklady. Většina materiálů je ale přístupná v elektronické formě na www stránkách ústavu, kde byla zřízena rubrika "Akreditace".